Wykonywanie różnych obiektów budowlanych od konstrukcji ziemnych po skomplikowane i rozległe budynki wymaga właściwego przygotowania podłoża. Zwykle niezbędne jest jego prawidłowe zagęszczenie lub wzmocnienie, tak by wytrzymywało obciążenie dodatkową masą, a nierzadko także oddziaływaniami dynamicznymi. Prace służące uzyskaniu odpowiedniego efektu przeprowadzane tradycyjnymi metodami mogą być długotrwałe i kosztowne. W wielu przypadkach rozwiązaniem może być zastosowanie geowłókniny, która jest w stanie pomóc w ustabilizowaniu podłoża. Przekonamy się, w jaki sposób działa geowłóknina i zobaczmy, gdzie się z niej korzysta.
Geowłóknina – co to takiego?
Geowłóknina to materiał syntetyczny, który jest podobny do tradycyjnych tkanin, ponieważ wykazuje znaczną elastyczność przy niezbyt wielkiej grubości i masie własnej. Jest używany w postaci dość szerokich bel, z których odwija się pasy o potrzebnej długości i układa w miejscach wymagających zabezpieczenia podłoża. Z geowłókniny korzysta się m.in. w razie wykonywania drenaży i odwodnień, a także przy wzmacnianiu podłoża. Sprawdza się znakomicie w przypadku terenu nachylonego pod kątem, układa się ją m.in. na zabezpieczanych zboczach naturalnych, usypywanych wiaduktach, wałach, przy budowie zbiorników wodnych lub w czasie umacniania brzegów.
Co daje zastosowanie geowłókniny?
Geowłóknina tworzy szczelną warstwę ochronną, która zapobiega mieszaniu się sąsiadujących ze sobą rodzajów materiału. Jest niezastąpiona wówczas, gdy trzeba zapobiec tworzeniu się zagłębień i nierówności. Powstrzymuje przed osiadaniem materiał o większej granulacji wysypany na podłoże składające się z elementów drobniej uziarnionych. Jednocześnie materiał ten powstrzymuje przerastanie korzeni, może więc chronić rozmaite instalacje. Zapewnia ponadto dobrą przepuszczalność wody, nie powoduje więc ryzyka poślizgu wyższej warstwy gruntu wskutek jego nadmiernego nasiąknięcia. Korzystanie z geowłókniny jest znacznie tańsze niż zastosowanie innych dostępnych technologii np. wymiany gruntu.