Producenci

Charakterystyka geowłókniny drenażowej

Charakterystyka geowłókniny drenażowej

Niezwykle istotnym elementem gruntu z punktu widzenia każdej inwestycji jest jego stabilność. Odpowiednie przygotowanie podłoża zależne jest od jego składu. W przypadku gruntów, w których skład wchodzą gleby gliniaste, a więc warstwa gleby charakteryzuje się niską przepuszczalnością wody lub gdy dany teraz charakteryzuje wysoka wilgotność, koniecznym staje się przeprowadzenie melioracji, czyli osuszania terenu i/lub zamontowanie systemu drenażowego.

Na stronie hurtowni E-budimer24.pl znajdziemy wszystkie materiały, które będą służyły poprawnemu przeprowadzeniu odwodnienia. Składa się na nią między innymi system rur drenażowych, które poprzez otwory odprowadzają nadmiar wody w zadane miejsce. Ich rolę doceniają między innymi właściciele ogródków, ponieważ dzięki systemowi drenażowemu, stagnująca na podłożu woda deszczowa, przestaje zalegać. Drenaż jest bardzo istotny również z punktu widzenia powstających nawierzchni. W sytuacji, gdy przepuszczalność gruntu jest niemal zerowa, woda opadowa może powodować zapadanie się nawierzchni. Aby temu zapobiec, wykonuje się właśnie drenaż. Najpierw układa się rurę drenarską w obsybce żwirowej, kolejno układa się geowłókninę, następnie przygotowuje się warstwę filtracyjną, a całość finalizują warstwy nawierzchni. Ostatecznie jednak sposób wykonania drenażu jest różny, zależny od indywidualnych warunków terenowych, miejsca jego realizacji oraz przeznaczenia terenu.

Rola geowłókniny drenażowej

Aby drenaż był skuteczny, musi być zarówno osadzony stabilnie w gruncie, jak i również zabezpieczony. W tym właśnie celu stosuje się odmianę geowłókniny, czyli geowłókninę drenażową. Jest to tkanina, która pełni bardzo istotne role w całym przygotowaniu podłoża. Przede wszystkim geowłóknina drenażowa zapobiega przedostaniu się zanieczyszczeń do rury drenażowej – pyłów, drobinek ziemi. Jest to jej podstawowa funkcja, filtracyjna, która pozwala na odprowadzenie z gruntu jedynie wody. Warto pamiętać, że geowłóknina drenażowa polepsza przepływ wody opadowej. Oprócz tego pełni jeszcze jedną ważną funkcję stabilizującą grunt, uniemożliwiając jego obsunięcie. Jest to szczególnie ważne w przypadku między innymi wykonania podjazdów, w których podniesiony nieco grunt może rozchodzić się na boki, a geowłóknina zapobiega temu zjawisku. Geowłókniny używa się również do separacji materiałów, dzięki czemu kolejne warstwy się nie mieszają. Ogólna wytrzymałość geowłókniny drenażowej sprawia, że bardzo skutecznie chroni rury drenażowe przed uszkodzeniem w toku prac mechanicznych lub ręcznych. Przede wszystkim jest widoczna, więc w przypadku wszelkich prac ostrzega, o tym, że coś może być nią przykryte, co pozwala zachować ostrożność w danym miejscu. Dodatkowo sam materiał jest na tyle wytrzymały, że zapobiega prostemu przebiciu.

Informacje dodatkowe

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony