Zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych są poważnym problemem dla środowiska naturalnego, ponieważ zwykle stanowią bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich organizmów żywych mających z nimi kontakt. Sposobem na uchronienie się przed niebezpieczeństwem powodowanym przez różnego rodzaju ciecze przenikające do otoczenia jest wykorzystanie odpowiedniej izolacji, która będzie odporna na ich działanie. W wielu sytuacjach nie sprawdzi się jednak klasyczna zrobiona z PVC folia budowlana gruba z atestem, używana jako tradycyjna hydroizolacja i niezbędne okaże się sięgnięcie po geomembranę z PEHD. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Kiedy niezbędne będzie zabezpieczenie podłoża przed wyciekami?
Możliwość przedostania się do podłoża wszelkiego rodzaju chemikaliów jest wyższa, jeżeli na danym terenie znajduje się infrastruktura służąca do ich przesyłu lub składowania. Odpowiedniego zabezpieczenia będą wymagały zbiorniki znajdujące się na stacjach paliw, w bazach transportowych czy większych gospodarstwach rolnych. Ochrony potrzebują też instalacje, gdzie gromadzona jest gnojowica czy RSM, a także systemy służące do oczyszczania lub przesyłania ścieków bytowych oraz przemysłowych. Zanieczyszczenia mogą też pojawiać się na składowiskach odpadów komunalnych.
Dlaczego warto wybierać geomembranę PEHD?
Klasyczna folia PVC cechuje się wysoką szczelnością i wytrzymałością na chemikalia, jednak jej odporność na uszkodzenia mechaniczne w wielu zastosowaniach może stanie się niewystarczająca. Lepszym rozwiązaniem może się tu okazać geomembrana PEHD, która poza brakiem przesiąkliwości i wodochłonność poniżej 0,5%, cechuje się doskonałą reakcją na substancje chemiczne, zwłaszcza kwasy i zasady, a także brakiem podatności na przerwanie, przecięcie czy przekłucie. Charakteryzuje się także znakomitą trwałością i zachowywaniem swoich właściwości użytkowych przez cały czas eksploatacji oraz znaczną giętkością i wysoką zgrzewalnością ułatwiającą stosowanie.