Istnieją różne sposoby na uzyskanie ładnej, jednolitej i równomiernej trawiastej nawierzchni, wiele z nich wymaga jednak długiego przygotowania oraz mozolnej pielęgnacji. Nawet najdoskonalsza murawa nie zawsze będzie jednak dobrze znosiła wzmożoną eksploatację np. na placu zabaw lub boisku sportowym. Dla wydłużenia trwałości i ograniczenia niezbędnych do utrzymania jej w dobrym stanie zabiegów, często stosuje się układanie sztucznej trawy. Choć może ona spełnić wszystkie wymogi wytrzymałościowe, to układając ją, nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej geowłókniny. Przekonajmy się, czym jest ten materiał i dlaczego warto z niego korzystać.
Czym jest geowłóknina?
Geowłóknina to cienki i elastyczny, choć jednocześnie bardzo wytrzymały materiał syntetyczny o strukturze przypominającej tradycyjną tkaninę. Jest używana jako warstwa oddzielająca powierzchnie o różnej specyfice, zapobiegając ich mieszaniu się. Korzysta się z niej również do wzmacniania stabilności podłoża i przy wykonywaniu drenaży albo warstw filtracyjnych. Cechą charakterystyczną geowłóknin jest wysoka odporność na rozerwanie i przebicie. Bardzo często jest stosowana jako powłoka ochronna hamująca rozwój roślinności. Korzysta się z niej przy pracach ziemnych i rozmaitych robotach budowlanych. Sprawdza się przy budowie dróg, chodników i ścieżek, odwodnień, a także basenów i oczek wodnych oraz przydomowych oczyszczalni.
Dlaczego warto stosować geowłókninę?
Warstwa geowłókniny oznacza znaczne zmniejszenie nacisku, jaki będzie wywierany na znajdujący się pod nią grunt. Ułożona pod nawierzchnią pokrytą sztuczną trawą zapobiegnie powstawaniu wgłębień i nierówności. Będzie także stanowiła ochronę przed wymywaniem podłoża, co również mogłoby doprowadzić do dużych i kłopotliwych do usunięcia zniekształceń. Jednocześnie jej użycie nie doprowadzi do powstawania kałuż, ponieważ woda może swobodnie w nią wsiąkać. Geowłóknina to ponadto bardzo dobre zabezpieczenie przed przerastaniem rozmaitych roślin, w tym rozwojem chwastów oraz przedostawaniem się szkodników.