Producenci

Jak położyć geowłókninę pod podjazdem?

Jak położyć geowłókninę pod podjazdem?

Wykonanie nawierzchni, szczególnie z kostki brukowej, wymaga odpowiedniej wiedzy oraz materiałów. I choć w powszechnym rozumieniu, wykonanie chodnika czy podjazdu, ogranicza się do przygotowania gruntu, oraz wytyczenia granic, aż do położenia kostki czy wylania betonu, to należy wiedzieć, po co pewne czynności się wykonuje. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakimi nakładami finansowymi dysponujemy. Jednak warto dołożyć trochę do budżetu przeznaczone na realizację i użyć geowłókniny, czyli syntetycznej tkaniny, którą zakupić można w sklepie E-Budimer24. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, po co się ją w ogóle stosuje. Bardzo często jest używana, jednak mało kto wie, jak ważną rolę odgrywa. Materiał ten przede wszystkim stabilizuje podjazd i stanowi podstawę dla jego trwałego i niezmiennego kształtu. Nieważne czy stosujemy beton, panele PCV czy kostkę, w każdy wypadku grunt może się obsunąć, a rolą geowłókniny jest temu zapobiec. Charakteryzuje się ona bardzo dużą przepuszczalnością gazów oraz cieczy. Używana jest jako warstwa separacyjna, która szczególnie sprawdza się, gdy warstwa gruntu składa się z glin lub iłów, czyli grunty plastyczne, które wraz z wodą, którą chłoną, zmieniają swoją objętość. Geowłóknina ma za zadanie właśnie stabilizować ten rodzaj podłoża i zapobiegać jego obsuwaniu. W przypadku gleb gliniastych, które wody nie przepuszczają, wykonuje się drenaż. Przykrycie go tkaniną sprawia, że warstwa drenażowa nie zapcha się cząsteczkami z wyższych warstw. Pełni więc ona również ważną rolę filtracyjną.

Kładzenie geowłókniny

Położenie geowłókniny pod podjazdem jest stosunkowo prostym zadaniem. Jednak nim się ją położy, należy odpowiednio przygotować grunt. Wybieramy warstwę humusu, aż do gołego gruntu, i ustalamy jakiego rodzaju gleby go budują. W przypadku glin konieczne jest wykonanie drenażu. Grunt powinien być ubity i wyrównany. Następnie układa się geowłókninę według wcześniej przyszykowanego projektu. Odpowiednią ją docinając, gdy nadchodzi taka potrzeba. Kolejne warstwy nakłada się na tak zwaną zakładkę, dwie warstwy nie mogą się ze sobą stykać, tylko jedna ma nachodzić na drugą. Dzięki temu zabezpieczamy podjazd na całości powierzchni, w tym i łączeniach. Następnie na tak położoną geowłókninę wysypuje się tłuczeń, gruz lub pospółkę, i tak przygotowaną warstwę traktuje się zagęszczarką, która ma za zadanie ubić ją i wyrównać. Następnie w przypadku kostki brukowej stosuje się warstwę piasku, którą też się zagęszcza maszyną, i kładzie kostkę. W przypadku betonowego podjazdu najpierw stosuje się beton rzadki, a potem bardziej gęsty. Geowłóknina również pozwala na wytyczenie granic i przygotowania krawężników, czym ułatwia dalsze prace. Należy jednak bardzo starannie ją układać, uważać, żeby się nie podwinęła, a ewentualny podarty fragment należy wymienić na nowy.

Informacje dodatkowe

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony