Producenci

Jakie są parametry techniczne geowłókniny?

Jakie są parametry techniczne geowłókniny?

Geowłóknina jest syntetykiem wytwarzanym z włókien poliestrowych lub polipropylenowych. Posiada rozproszoną strukturę, a na etapie produkcji poszczególne włókna są połączone metodą mechaniczną lub termiczną. W praktyce geowłóknina występuje w postaci cienkiej maty.

Jej głównym zadaniem jest rozdzielanie różnego rodzaju gruntów, filtracja ciał stałych znajdujących się w wodzie, a także stworzenie podkładu pod inne elementy będące geosyntetykami – na przykład siatki lub kraty. Swoje funkcje spełnia w budownictwie, ogrodnictwie lub w hydraulice gruntowej. W związku z różnymi funkcjami, jakie pełni ten materiał, można wyróżnić różne rodzaje geowłókniny: filtracyjną, filtrująco –separacyjną oraz ochronno – drenażową.  

Geowłóknina poliestrowa a polipropylenowa

Obydwa rodzaje tego syntetyka różni sposób wykonania: geowłókninę poliestrową budują włókna poliestrowe, natomiast geowłókninę polipropylenową – włókna polipropylenowe. Rozbieżność znajduje się również w sposobie wykorzystania.

Geowłókninę poliestrową wykorzystuje się w celach drenażowych, ponieważ odznacza się bardzo dobrymi parametrami hydraulicznymi. Zapobiega zapychaniu się rur, a także poprawia możliwość przenoszenia obciążeń przez grunty. Geowłóknina polipropylenowa znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym, gdzie pełni funkcję stabilizującą grunt. Wykorzystuje się ją na szeroką skalę w budowie różnego rodzaju podłoża, a także przy zabezpieczaniu brzegów rzek.

Czym powinna charakteryzować się geowłóknina?

Szerokie zastosowanie geowłókniny wymaga jednocześnie posiadania przez nią określonych parametrów technicznych. Do najważniejszych zalicza się:

  • wodoprzepuszczalność – zważywszy na jedną z podstawowych funkcji, jaką pełni geowłóknina, czyli filtrację ciał stałych przepływających w wodzie. Materiał ten powinien zapewniać przepuszczalność wody między dwoma odrębnymi warstwami gruntów;
  • wytrzymałość – dobra geowłóknina powinna charakteryzować się odpowiednio wysoką wytrzymałością na rozciąganie i jednocześnie dużą odpornością na przebicie. Zapewnia to dodatkowe wzmocnienie w kierunku wzdłużnym oraz poprzecznym;
  • porowatość – porowatość można wiązać z wodoszczelnością, ponieważ to od wielkości porów geowłókniny zależy efektywność filtracji. Najczęściej stosuje się wymiar od 90 do 120 µm, który jest uważany za optymalny i stwarzający dobre warunki przesiewu.
Informacje dodatkowe

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony